Dzieciństwo bez przemocy
Dzieciństwo bez przemocy
MAMO, TATO …
Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!
Służby i instytucje, do których można zgłaszać podejrzenie występowania krzywdzenia i przemocy wobec dziecka:
- Policja
- Ośrodek Pomocy Społecznej
- placówki oświatowe- szkoła, przedszkole
- organizacje pozarządowe – Fundacje
- Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców, aby wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem.
Główne działania: wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży: telefoniczne i mailowe, interwencje ratujące zdrowie lub życie.
tel.: 116111
1116111.pl
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
W 800 100 100 udzielane jest wsparcie i informacja rodzicom i nauczycielom w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Główne działania: pomoc telefoniczna i online psychologiczna, terapeutyczna i prawna dla rodziców i nauczycieli.
tel.: 800100100
800100100.pl
Centrum Dziecka i Rodziny
Centrum Dziecka i Rodziny zajmuje się ochroną małych dzieci (0–6 lat) przed krzywdzeniem poprzez wsparcie i edukację rodziców/opiekunów w wychowywaniu bez przemocy, promocją dobrego rodzicielstwa.
Główne działania: wsparcie bezpośrednie rodziców małych dzieci, wsparcie dzieci w wieku 0–6 lat, wsparcie profesjonalistów pracujących z rodzicami małych dzieci, wspieranie współpracy interdyscyplinarnej.
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
tel.: 22 616 16 69
cdir@fdds.pl
Centrum Pomocy Dzieciom
Centrum Pomocy Dzieciom – placówka, w której dzieci pokrzywdzone przestępstwem otrzymują specjalistyczną, kompleksową i bezpłatną pomoc "pod jednym dachem".
Główne działania to pomoc psychologiczna, prawna, medyczna dzieciom i młodzieży pokrzywdzonej w przestępstwach, przede wszystkim z doświadczeniem przemocy i wykorzystania seksualnego; szkolenia dla profesjonalistów oraz udostępnianie Przyjaznego Pokoju Przesłuchań.
Centrum Pomocy Dzieciom - Warszawa
ul. Przybyszewskiego 20/24
tel.: 22 826 88 62
cpd@fdds.pl
Poradnia Dziecko w Sieci
Tutaj pomoc znajdą dzieci, które doświadczyły: cyberprzemocy, kontaktu ze szkodliwymi treściami w internecie, m.in. pornografią, uwodzenia i wykorzystania seksualnego online, innych trudnych sytuacji związanych z korzystaniem z urządzeń ekranowych. Rodzice otrzymają wsparcie w kształtowaniu właściwych nawyków korzystania z nowych technologii przez rodzinę.
Główne działania: stacjonarne i online konsultacje psychologiczne, terapia indywidualna i grupowa, rodzinne spotkania rozwojowe, grupy wsparcia dla młodzieży i dorosłych, grupy psychoedukacyjne i rozwojowe, szkolenia i warsztaty.
tel.: 22 826 88 62
Prosimy o zapoznanie się z zaleceniami Prezydenta m.st. Warszawy dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą.
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dzieci